املاک و مستغلات

خرید ملک در ترکیه 
 


 
۱- راهنمای قوانین خرید ملک و اخذ اقامت در ترکیه :
قوانین خرید ملک در ترکیه توسط وزارت کشور و امور خارجه ترکیه تنظیم شده و در چهارچوب راهنمایی قانونی
می باشد و به منزله دریافت سند رسمی نمی باشد .
 
قانون پایه :
 
براساس تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی به شماره ۲۶۴۴ در ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۲ تصویب شده، تملک و خرید اراضی برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلا مانع اعلام شد .
با توجه به تحولات سیاسی منطقه در حال حاضر محدودیت هایی برای بعضی از شهروندان کشورهای آفریقایی، و بعضی از کشور ها اعمال شده است. در مورد فهرست کشورهای مجاز به خرید ملک در جمهوری ترکیه میتوانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدا اطلاعات کسب کنید و یا با سازمان ثبت و نقشه برادری اراضی ترکیه تماس بگیرید (شهروندان ایرانی مجاز به خرید ملک می باشند) .
با کسب استعلام از مراجع مربوطه شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی اعم از (زمین و اراضی ،خانه،تجاری) را خریداری نمایند .شهروندان خارجی که بعد از خرید زمین برای ساخت ملک اقدام می کنند، می بایست ظرف مدت ۲ سال اقدام به معرفی پروژه خود به وزاتخانه نمایند .
 
نوع قرارداد:
 
طبق قوانین و مقررات کشور ترکیه، در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی انتقال مالکیت ، تنها از طریق اوراق ثبتی و رسمی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد مقدور می باشد .
عقد قرارداد قولنامه فی مابین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی امکان پذیر می باشد لذا خریدار باید توجه داشته باشد، جهت جاری شدن عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه یا سازمان ثبت اسناد و املاک برای انتقال مالکیت به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت می باشد .
 
شرایط و محدودیت های خرید برای خریداران خارجی
هر شهروند خارجی توان خرید تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را دارد.
شهروندان خارجی حق خرید یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه که در مناطق نظامی،امنیتی واقع شده را ندارند .
شهروند خارجی توان خرید تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه ، شهر را دارند.
شخصیت های حقوقی ثبت شده یا شهروندان خارجی در خارج از کشور ترکیه می توانند از موسسات مالی (بانک) و مالکین معتبر درخواست خرید اعتباری داشته و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.
شرایطی که باعث فسخ ملک و قرارداد مربوطه می شوند عبارت است از:
اگر قرارداد و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد
عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه های معرفی شده به وزارتخانه مربوطه (می بایست ظرف مدت ۲ سال از شروع ساخت)
عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه
 
چگونی و فرآیند خرید:
 
خریدار می بایست دارای تابعیت یکی از شهرهای مجاز به خرید ملک در ترکیه باشد. شهروندان ایرانی مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشند.
 
درخواست:
 
مالک و یا وکیل قانونی او می بایست، درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه قراردادی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.
 
 
مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند ملک :
 
سند ملک مورد نظر و یا نامه تائیدیه سازمان ثبت اسناد در مورد اعلام مالکیت، مالک با جزئیات کامل آدرس، مساحت و مختصات محل واقع شدن ملک
پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
برگه تسویه حساب مالیات-عوارض و پایان کار از شهرداری مربوطه
ارائه بیمه نامه اجباری، خانه، آپارتمان، ویلا، شرکت، زلزله و….
یک قطعه عکس فروشنده ملک (۶*۴)
دو قطعه عکس خریدار ملک که می بایست حداکثر مربوط به ماه پیش باشد (۶*۴)
در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی حضور دو شاهد و مترجم همزمان
درصورت حضور وکیل طرفین، به همراه داشتن اصل و کپی وکالت نامه با ترجمه رسمی ، تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.
 
موارد الزامی در مورد وکالت نامه :
 
اگر فروشنده و یا خریدار شهروند ترکیه و ساکن در خارج از ترکیه می باشند، وکالت نامه می بایست الزاما توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا ثبت و صادر شده باشد
لذا اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱ می باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی باشد. (کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی باشد)
لذا اگر کشور صادر کننده ی وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۱ نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک باید، همراه با ترجمه رسمی و با تائیدیه وزارت امورخارجه و دادگستری و همچنین کنسولگری و یا سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور رسیده باشد.
 
هزینه ها :
 
خریدار و فروشنده می بایست طبق قانون ۴۹۲ قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۲۰۱۳، می بایست ۲ درصد از ارزش و
اقعی را می پرداخت کنند. این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صار می گردد باشد.
مالیات سرمایه در گردش می بایست در محل پرداخت شود (برای سال ۲۰۱۳ حداکثر ۷۰*۲٫۵ لیر ترکیه)
هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می پذیرد معادل ۳۲۵ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳
 
سایر شرایط حائز اهمیت برای شهروندان خارجی خرید ملک در ترکیه:
 
استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه درخصوص وضعیت ملک اعم از ، بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی و …
اگر یکی از دفاتر درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی نپذیرفت ، متقاضی می تواند از طریق اداره و یا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید
متقاضی میتواند برای دقت در انتخاب از مشاور و یا سازندگان درخواست ارائه مجوز های قانونی آنها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آنها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.
یکی از شاخصه های اصلی بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشور جمهوری ترکیه خرید ملک در این کشور
می باشد و این امر به تنهایی شامل تضمین اخذ اقامت دائم ، یا کوتاه مدت خریدار نمی باشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور ترکیه و بر پایه شاخصه های متفاوتی صورت می گیرد. خریدار باید قبل از اقدام به خرید ملک جهت اخذ اقامت و یا تابعیت در کشور ترکیه بر مبنای تبلیغات انجام شده تصمیم گیری نکرده و از سفارت جمهوری ترکیه و یا وزارت کشور ترکیه صحت موضوع را در کشور مبدا جویا شود.
در صورت وجود اختلاف بین طرفین هر کدام از آنها باید نسبت به ادعا و شکایت خود نزد مقامات قضایی تشکیل پرونده دهند.
 
املاک شرکتی :
 
طبق ماده ۳۵ قانون ۲۶۴۴ ثبت اسناد و املاک ترکیه، تمامی شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند اقدام به خریداری و ثبت سند به نام متضای نمایند .
صاحبان خارجی دارای تجارت های ثبت شده می توانند در کشور ترکیه با توجه به قوانین این کشور منوط به رعایت کامل قوانین داخلی کشور مبدا، اقدام به خرید ملک تحت عنوان شرکت در ترکیه با پشتیبانی قوانین خاص نمایند این قانون ها به شرح ذیل می باشد :
قوانین مربوط به صنعت گردشگری به شماره ۲۶۳۴
قوانین شهرک های صنعتی به شماره ۴۷۳۷
قوانین مربوط به نفت – سوخت به شماره ۶۳۲۶
هیچ گونه محدودیتی در مورد اعطای اعتبارات بانکی و مالی از سوی موسسات ترک به شرکت های خارجی در قوانین دیده نشده است. سایر شرکت های غیر تجاری اعم از: بنیاد ها و انجمن ها، … مشمول قوانین تجاری نمی شوند و بر همین اساس نمی توانند سند و یا ملکی را به نام داشته باشند.
 
شرکت با سرمایه خارجی :
این عنوان به شرکت هایی گفته می شود، که اشخاص خارجی صاحب %۵۰ و یا بیشتر از سهام باشد آن شرکت در لیست سرمایه داران خارجی قرار می گیرد.
درصورت دراختیارنداشتن سهام توسط اشخاص خارجی به صورت رسمی ، ولی با اعطای حق امضا و بر کناری مدیران و اداره کنندگان شرکت ، به عنوان یک شخص حقوقی در ترکیه تلقی می گردد
شرکت های بدون سهام و شخصیت های حقیقی و حقوقی طبق ماده ۳۶ قانون شماره ۲۶۴۴ ثبت اسناد و املاک جمهوری ترکیه حق تصاحب هیچگونه ملک و سند رسمی را دارا نمی باشند. این قانون در تاریخ ۱۶٫۰۸٫۲۰۱۲ مورد بررسی بازبینی قرار گرفته و تائید شده است
طبق قوانینی که در سال ۲۰۰۳ پارلمان ترکیه تصویب کرد، اشخاص خارجی می توانند به صورت آزادانه در کشور ترکیه به خرید و فروش املاک و اراضی اقدام نمایند.
طبق قوانین خرید ملک در کشور ترکیه بر اساس تصمیم وزارت کشور ترکیه، به هیچ عنوان امکان اخذ اقامت دائم و یا تابعیت کشور ترکیه را ممکن نمی کند ، مراحل اولیه اقامت ،خریدار و همسر ، فرزندان در شهر آلانیا به صورت موقت و یک ساله قابل تمدید می باشد (بدون نیاز به خروج از ترکیه) . درصورت اقامت اشخاص در کشور ترکیه به صورت ۳ ساله و درنهایت پس از دریافت مدارک و استعلامات لازم می توانند درخواست اقامت دائم، و تابعیت خود را پس از ۴ سال به وزارت کشور ترکیه اعلام نماید.
طبق قانون جدید کشور ترکیه قبل از انتقال قطعی سند ملک ، دیگر نیازی به اخذ استعلام از ارتش کشور ترکیه
جهت واقع شدن ملک یا زمین مورد نظر شما در اراضی تحت مالکیت ارتش ، از ازمیر نمی باشد و انتقال، اعطای دریافت سند جدید طی ۷ روز کاری صورت می گیرد
جهت انتقال مالکیت و ثبت قولنامه، طرفین قرار داد موظف به حضور در دفتر املاک می باشند، در صورت عدم حضور خریدارملک ، مشاور املاک می تواند با اخذ وکالت نامه رسمی در یکی از دفترخانه های ترکیه، اقدام به خرید از جانب ایشان نماید.
مهمترین مدرک مورد نیاز خریدار(TAPU برگه انتقال مالکیت) می باشد، که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزییات ذکر شده در آن دقت کند. در TAPU تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر می شود
هزینه های انتقال مالکیت
در قانون نقل و انتقالات اس
ناد ترکیه به صراحت ذکر شده میزان مالیات پرداختی باید بین طرفین (فروشنده و خریدار) به صورت تساوی برای پرداخت تقسیم گردد . مالیات انتقال سند در ترکیه ۴% مبلغ ارزش ملک می باشد. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد.
در صورت عدم حضور خریدار، هزینه ی اخذ وکالت ۱۵۰ یورو می باشد.
پایان کار یا (ISKAN) ، هزینه ایی است برای آپارتمان های نوساز که با توجه به ارزش و متراژ آپارتمان از ۴۰۰ یورو شروع می شود.
قرار داد اخذ آبونمان آب، برای واحد های نوساز حدوداً ۶۰ یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدوداً ۳۰ یورو می باشد.
قرارداد اخذ آبونمان برق برای واحد های نوساز حدوداً ۱۰۰ یورو و برای واحد های قدیمی ساز، حدوداً ۳۰ یورو
می باشد.
عوارض شهرداری در سال یک بار قبل از آخرین روز ماه مه (MAY) سالیانه باید پرداخت گردد . این میزان حدود ۰٫۱ درصد از ارزش واقعی TAPU میباشد
هزینه تعمیر و نگه داری ،شارژ آپارتمان ها میتواند سالانه یک بار و یا به صورت ماهیانه پرداخت شود، این هزینه در آپارتمان های نوساز میتواند به صورت متوسط بین ۴۰-۷۰ یورو در ماه باشد.
لازم به ذکر است، قیمت های ذکر شده در بالا، صرفاً جهت اطلاع شما می باشد، احتمال افزایش و یا کاهش در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد.


سودمندی سرمایه گذاری در بخش املاک در ترکیه

کاملا واضح است خرید ملک خارج از کشور مخصوصا در کنار سواحل نه تنها سبب ارامش است بلکه از نظر صندوق های سرمایه گذاری نیز بسیار سودمند است. برای سال های متمادی، تقاضا برای املاک و مستغلات در کشورهای بنام اروپایی اعم از اسپانیا ،ایتالیا و یونان بسیار بالا بود ، لیکن قیمت املاک و مستغلات در این کشورها نیز به همان نسبت بسیار بالاست.
کشور ترکیه که قانون اجازه خرید املاک و مستغلات توسط خارجی ها، در سال ۲۰۰۴ صادر کرد ، به فهرست این کشورها پیوست، مرزهای خود را برای خریداران خارجی که تمایل به سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور دارند باز کرد. در کوتاه مدت خرید املاک در ترکیه محبوبیت گسترده ای میان کشورهایی اعم از فرانسه ، آلمان، بریتانیا، سوئیس، هلند، بلژیک و غیره به دست آورد.و سرمایه گذاران شروع به سرمایه گذاری در بخش املاک در ترکیه .
عواملی که سبب انگیزش بیشتر سرمایه گذاران در بخش املاک ترکیه شده به شرح ذیل می باشد :
چشم انداز پیوست ترکیه به اتحادیه اروپا و …
قیمت های مقرون به صرفه برای املاک و مستغلات
آب و هوای مدیترانه ای معتدل با بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال
مسافرت بدون ویزا برای شهروندان بسیاری از کشور ها، فاصله کوتاه توسط پرواز
محبوب ترین جایگاه برای خرید و سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات توسط خارجی ها شهرهایی مانند آلانیا، کمر بلک، می باشد لیکن آنتالیا محبوبترین آنهاست. زیرساخت های خوب، انواع بناهای تاریخی ، نزدیکی به فرودگاه، مراکز تفریحی نوین در آنتالیا این شهر را به مقصد مورد علاقه برای گردشگران، و نیز به یک مقصد خرید املاک و مستغلات توسط خارجی ها تبدیل کرد ه است .انتخاب املاک

مهمترین و اولین قدم در انتخاب املاک، انتخاب محل و مکان ملک است. محل خوب برای زندگی و تفریح حائز اهمیت می باشد و صرفه جویی در وقت را برای شما ممکن می سازد. باید موقعیت مسکن و یا املاک انتخاب شده از نظر موقعیت مکانی مورد بررسی قرار گیرد ، نقاط ارتباطی و اصلی شهر یا منطقه اعم از اتوبانها،مغازه ها، سواحل و غیره همچنین مطمئن شوید که منطقه ای که ملک در آن واقع شده است تا چه اندازه برای شما و خانواده ای شما امن و راحت است. لازم به ذکر است که در هر منطقه قیمت گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل : مصالح بکار رفته ، نوع نقشه ، امکانات رفاهی ساختمان یا مجتمع ، توسعه زیرساختها، وضع آب و هوا، ارزش زمین ، اعتبار محل ، دوری از فرودگاه ، توجه به کیفیت ساخت و سازبنا (مخصوصاً در آنتالیا به عایق زیربنا و دیوار، ساختار بام و زیرزمین، کیفیت موادی که در ساخت و ساز بنا استفاده شده) و غیره.
ملک را از شرکتی خریداری کنید که فروشنده املاک آن قابل اعتماد است، خواه یک شرکت ساختمانی. یا شخص حقیقی باشد ، لازم به ذکراست که یک آژانس املاک حرفه ای تنها با شرکت ها و مالکان خصوصی آزموده شده همکاری می کند و هیج گاه ریسک سرمایه گذاری شما را در موقعیت خطرناک قرار نمی دهد .
درخواست تمامی اسناد مرتبط با املاک خریداری شده توسط شما الزامیست، اعم از تاپو و برگه اسکان (شناسنامه فنی بنا) ، اسناد شرکت ساختمانی و تمامی اسناد آژانسی املاک. اگر سندی را در اختیار شما قرار ندهند، لطفاً مراقب باشید.

قرارداد آگاهانه و بدون اشتباه نوشته شده خرید و فروش، تنها سندی است که از نظر قانونی شما را تا دریافت تاپو (سند مالکیت ملک) محافظت می کند. قرارداد مذکور که به زبان ترکی و زبان انگلیسی نوشته می شود، شامل حقوق و تعهدات طرفین مطابق با قوانین ترکیه بوده، خصوصیات کامل املاک خریداری شده و شرایط و زمان پرداخت آن را برای شما مشخص می کند.
مراحل خرید ملک در ترکیه
 
وام مسکن در ترکیه:
 
اعتبار از طرف شرکت سازنده و پرداخت اقساط به سازنده در حال حاضر برخی از شرکتهای سازنده در آنتالیا اعتبار به طور مستقیم به خریداران واحدهای در حال ساخت اعطا می نمایند. تنها یک قرارداد فروش از طرف شرکت ساختمانی نیاز میباشد که در آن تمام جزییات پرداخت نوشته شده است و هیچ مدرک اضافی نیاز نیست و فقط نسخه های قرار داد و هزینه های پرداختی مورد نیاز است. معمولا %۴۰ ازمبلغ ملک در زمان عقدقرارداد و %۶۰ بصورت اقساط ماهیانه به مدت ۵سال تسویه میشود. معمولا درصورتیکه %۶۰ باقیمانده در یکسال تسویه شود بهره محاسبه نمی شود. بعد از یکسال بهره طبق نظر سازنده محاسبه میشود که بیش از %۲۰ نخواهد بود. درزمانیکه %۵۰ کل مبلغ ملک را پرداخت کنید سند ملک به نام شما خواهد شد و درمقابل ضمانتنامه بانکی از شما اخذ میگردد. این قوانین شامل افراد بین سنین ۲۵ تا ۷۰ سال میباشد.
 
وام مسکن توسط بانک:
 
وام مسکن توسط تعدادی از بانکها ازطریق وثیقه ملک خریداری شده به شما اعطا میگردد معمولا مبلغ وام حداکثر %۵۰ بهای ملک و مدت بازپرداخت آن ۱۰ سال با بهره ۱۰ تا ۱۲ درصد میباشد.
در ترکیه دنیز بانک یکی از بانکهای معتبر است که به خارجیان جهت خرید مسکن وام اعطا می نماید.
محدودیت برای خرید ملک در ترکیه برای خارجیان:
خرید املاک درمناطق نظامی و روستائی برای خارجیان ممنوع می باشد
 
مالکیت ملک خریداری شده به چه صورت است :
مالکیت به صورت دائمی و موروثی می باشد
 
چه اسناد مورد نیاز برای خرید ملک درترکیه :
پاسپورت معتبر و ۲ قطعه عکس پرسنلی
 
بعد انجام الزامات مجوزهای خرید چه اقدامی صورت می گیرد:
خریدار و فروشنده (به اتفاق وکیل) در دفترخانه حضور یافته و درهمان روز باید مالیات انتقال سند از طریق بانک پرداخت شده و فروشنده الزاما گواهی میکند که تمام مراحل راانجام داده و وجه خود را بطورکامل دریافت و سپس انتقال نام در سند مالکیت TAPU ( تاپو ) انجام میگردد
 
با انتقال ملک چه هزینه های به عهده خریدار است:
مالیات بر برملک ، مالیات بر خرید، هزینه های انتقال اسناد، خرید تمبر و هزینه های مصرفی : آّب برق و تلفن …
 
بعدازخرید ملک اجاره آن به چه صورت می باشد:
تابستان که فصل اصلی گردشگری می باشد ، شما میتوانید انتظار سود قابل ملاحظه ای را داشته باشید و از اواخر خرداد تا اواسط مهرماه است می توانید اقدام به اجاره ملک خود با قیمت های بالا بصورت روزانه، هفتگی و ماهیانه نمایید و در زمستان نیز با نرخ متوسط اجاره داده میشود.
جزییات سند (وراثت و مالکیت)
طبق قانون مجلس ملی ترکیه لایحه ای جهت خرید و فروش املاک و مستغلات توسط شهروندان خارجی را در تاریخ
۱ آگوست ۲۰۱۲ تصویب کرد. شهروندان ۱۲۹ کشور اعم از: ایران، افغانستان ، تاجیکستان،امارات متحده عربی، قطر، عربستان و … قادر به خرید و فروش زمین و ملک مسکونی، تجاری در ترکیه بوده و حداکثر خرید ملک به ۳۰ هزار هکتار افزایش داده شده است . کشورهایی که ممنوعیت کامل خرید املاک در ترکیه دارا می باشند اعم از : یمن، ارمنستان، نیجریه، کوبا، سوریه و کره شمالی است .
 
قانون وراثت در ترکیه
 
قانون وراثت در قوانین داخلی کشور ترکیه، درباره شهروندان خارجی به صورت “اصل عمل متقابل”است یعنی (قانون وضع شده برای یک شهروند خارجی با یک شهروند ترک در کشور برابر است ) . درخصوص شهروندان کشور هایی که اجازه خرید ملک را در ترکیه دارند ولی در کشور مربوطه این حق به شهروندان ترک داده نمی شود مانند ایران، قانون وراثت به صورت موروثی می باشد. لذا درصورت داشتن وصیت نامه قانونی و رسمی ، دولت ترکیه طبق وصیت نامه عمل خواهد کرد. و در غیر این صورت ارث طبق قانون ایران به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید
 
سند TAPU (تاپو):
 
طبق قوانین ترکیه انتقال ملک و املاک برای تمامی افراد با ملیت ترک و همچنین شهروندان خارجی سند رسمی و دولتی صادر می گردد ، به طوری که با دریافت سند ، شما مالک رسمی ملک خود بوده و این مالکیت به طور رسمی از دولت ترکیه به شما اعطا خواهد شد. براساس قانون حقوقی کشور ترکیه ، تنها شخص صاحب سند حق نقل و انتقال ملک به غیر را دارد.
 
جزئیات ذکر شده در سند TAPU(تاپو) شامل:
مشخصات کامل ثبتی مربوط به ملک در اداره اسناد و املاک ترکیه
کاربری و مجوز ارائه شده در ارتباط با زمینی که ملک بر ان بنا شده است
آدرس دقیق ملک
عکس بیومتریک مالک سند
مساحت کل زمین
نوع مالکیت
مشخصات فروشنده (مالک قبلی)
مشخصات خریدار (مالک جدید)
قیمت ملک بر حسب لیره ترکیه
آخرین تاریخ تغییر مالکیت
شماره ثبت مالکیت قبلی
اطلاعات مربوط به ثبت مالکیت جدید
تاریخ تغییر مالکیت جدید
تاریخ و مهر، امضای مدیر اداره ثبت اسناد
 
مدارک مورد نیاز جهت صدور سند ملک TAPU (تاپو) در ترکیه
ورگی نامبر و یا همان شماره مالیاتی خریدار
گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار
چهار قطعه عکس
 
نمونه سند TAPU (تاپو)


مراحل تنظیم و امضای قرارداد توسط خریدار
قرار داد خرید شامل چندین مفاد نوشته شده به زبان انگلیسی و ترکی است در این مرحله قرار داد توسط طرفین یعنی (خریدار و آژانس املاک)امضاء می گردد. با امضاء این قرارداد خریدار موظف به پرداخت مبلغ تعیین شده جهت بیعانه و رزرو ملک به فروشنده می باشد.این مبلغ معمولا حدود ۱۰۰۰-۲۰۰۰ یورو است و به عنوان گارانتی لازم به خریدار جهت اطمینان از عدم فروش ملک به دیگری خواهد بود .
پس از امضاء قرارداد و انجام مراحل اولیه خریدار امکان انتقال کل مبلغ را از طریق بانک به مدت دو هفته به حساب بانکی آژانس املاک دارد و در مراحل بعدی اقدامات لازم جهت ثبت سند مالکیت قطعی انجام می گردد . برای تنظیم سند همانطور که قبلا به آن اشاره شد شما نیاز به: اصل پاسپورت با ترجمه، سند ازدواج برای خانواده ی متاهل و شناسنامه و ترجمه ی آن به همراه ۲ قطعه عکس می باشد .
لازم به ذکر است جهت اخذ اقامت خانواده و فرزندان یا حتی دوستان اسامی آنها باید در سند ملک ذکر و ثبت گردد.
 
پیش از این شهروندان خارجی جهت خرید ملک و اخذ اقامت نیاز به مجوزاز وزارت نظامی ترکیه در ازمیر را داشتند که گرفتن این مجوز ۶ هفته زمان می برد، اما حال این قانون توسط دولت ترکیه تغییر یافته است و سند زدن بیش از۱-۲ روز انجام می پذیرد .
در هنگام انتقال سند مالکیت تمامی هزینه ها اعم از مالیاتهای مرتبط باید پرداخت گردد، سند مالکیت ثبت شده در اداره اسناد و املاک اراضی صادر می شود و تنها مستقیما به نام خود مالک و یا وکیل حقوقی وی تعلق خواهد گرفت.
لازم به ذکر است سند مالکیت تنها مدرک مالکیت قطعی ملک در تر کیه می باشد . و در اداره اراضی تمامی اطلاعات در رابطه با ملک خریداری شده ثبت و نگهداری میشود و شما قادربه اخذ تمامی مدارک قبل از خرید که شامل: صاحب یا صاحبان قبلی و یا حتی وجود هرگونه وام یا بدهی پرداخت نشده و ….. خواهید بود.
توجه داشته باشد که در سند مالکیت به صورت کاملا مشخص مواردی از قبیل: نوع ملک و تاریخ خرید ( تاریخ ثبت سند مالکیت جدید) شراکت مالکیت مشترک زمین و موقعیت محل ملک و همچنین تمامی هزینه ها از جمله مالیات سالیانه قید خواهد شد.


نکات مهم حقوقی در فرایند خرید ملک و زمین درترکیه
زمین و ملک هر دو جزء اقلام غیرمنقول به حساب می آیند که همواره سودآور و ضامن سرمایه نیز هستند. اگر قصد سرمایه‌گذاری در یکی از این دو مورد را درکشور ترکیه دارید باید موارد مهمی را مد نظر داشته باشید ، در اینجا بطور خلاصه به مواردی اشاره شده است.
پروژه‌های در دست ساخت در کشور ترکیه :
-شرط اطمینان به شرکت سازنده و اعتبار آن
-اطلاع دقیق از تاریخ تحویل پروژه و ثبت آن در قرارداد
-تضمین جهت تحویل به موقع پروژه
-طرح‌های ساخت و ساز ، برنامه شهری در بلند مدت برای منطقه جهت پیش‌بینی میزان پیشرفت منطقه و ارزش ملک
– پیگیری مستمر و مدام از روند ساخت پروژه و خواندن دقیق مشخصات فنی سازه
 
ساختمانهای ساخته شد ه در کشور ترکیه :
-از نظر کیفیت ساخت بنا در سطح قابل قبولی باشد و بعد از چند سال فرسوده نگردد
-دارای اسکان و سند شش دانگ باشند.
-در مناطقی که در حال پیشرفت است واقع شده باشند.
-سابقه تجربه فروش به خارجی را داشته باشند درغیر این صورت فرآیند تحویل سند بسیار پیچیده و زمان‌ بر خواهد بود.
 
 
خرید زمین در ترکیه:
– زمانی که قیمت زمینی نسبت به موقعیت منطقه خیلی کمتر می باشد ، در این حالت دو مورد وجود دارد: یا بدون عمر imar است یا داخل imar بصورت فضای عمومی تفریحی یا راه تعریف شده است. برای اطمینان حتما با داشتن شماره پارسِل و آدا از سایت شهرداری منطقه وضعیت طرح برای زمین را بررسی کنید.
 
● داشتن سند شش دانگ با یک سهم. اگر سند شما دارای چندین سهامدار باشد باید زمین را تفریض کنید و این عمل باید با توافق تمامی سهامداران انجام شود همچنین هنگام فروش زمین نیز سهامداران زمین‌های مجاور در اولویت خواهند بود.
 
● نکته بسیار مهم ، خارجی‌هایی که در ترکیه زمین بخرند موظفند در کمتر از دو سال پروژه قابل اجرا در زمین را به تایید شهرداری برسانند درغیر اینصورت زمین بدون پرداخت ارزش آن، به تملک شهرداری درخواهد آمد.
 
توصیه: اگر قصد زندگی در ملک خود را دارید بهتر است از پروژه‌های تکمیل شده یا درحال اتمام خریداری کنید و اگر به‌دنبال سرمایه‌گذاری و افزایش آن هستید، بهتر است از پروژه‌های درحال ساخت (از خاک) و شرکت‌های عمرانی معتبر خریداری کنید.
 


X