اخذ اقامت ترکیه

نحوه ی دریافت انواع اقامت (توریستی,کاری,سرمایه گذاری,خرید ملک و …) در ترکیه


تابعیت چیست؟ اقامت چیست؟
 
تابعیت و اخذ تابعیت اصولا رابطه سیاسی و معنوی است که شخص را به دولت معینی مربوط می سازد. تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود. این تابعیت ، تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد و از دو روش خاک یا خون حاصل می شود . معمولا این تابعیت غیرارادی وتحمیلی است. به این مفهوم که چنان چه برای مثال شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ایران , خواه نا خواه ایرانی محسوب می شود. البته به شرط اینکه شروط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد. بنابراین کسی که دارای تابعیت ایرانی از طریق تولد شد , نمی تواند تابعیت را انتخاب کند بلکه تابعیت بر او تحمیل می شود. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاص می باشد. برای مثال: ماده ۹۸۸ قانون مدنی ایران مقرر نموده اتباع ایرانی نمی توانند ترک تابعیت کنند مگر با رعایت چهار شرط مذکور در ماده فوق.
اخذ تابعیت در ترکیه ازطریق تولد از طریق خون بوده مگر که تصویب قوانین جدید این وضع را تغییردهد. دربسیاری ازکشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن ازموارد تاثیرگذار محسوب می شود. در کشورهایی که تابعیت آنها از طریق خون می باشد تولد عامل اخذ اقامت نمی باشد.
هر ایرانی با پاسپورت معتبر حق حضور ۳ ماه از هر ۶ ماه را بدون اخذ اقامت در ترکیه را دارد.
طبق قوانین جدید وزارت کشور ( امور داخله) جمهوری ترکیه اتباع خارجی میتوانند متقاضی اخذ کارت یکساله شوند. این بدان معنی است که اتباع افغانی از هنگام ورود به ترکیه خواهند توانست حدود۸-۹ ماه به صورت مستمر در ترکیه اقامت نمایند.
 
 

اخذ انواع اقامت و شرایط آن در ترکیه
 
 


اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه 
در حال حاضر مطمئن ترین روش برای اخذ اقامت در ترکیه , خرید ملک میباشد که با توجه به ملک خریداری شده توسط سرپرست خانواده ما بقی اعضای خانواده هم میتوانند برای اخذ اقامت اقدام نمایند. که این نوع اقامت پس از ۶ سال در صورت عدم تخلف و خروج کمتر از ۱۸۰ روز در مدت ۶ سال از خاک ترکیه میتواند تبدیل به اقامت دائم شود . (ملک باید دارای سند ملکی معتبر و ۶ دانگ باشد و اقساطی و بدهی نداشته باشد.)
 
 
اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه 
ابتدا در این پروسه یک شرکت به نام شما به عنوان مالک و سهامدار ثبت می شود.این پروسه توسط وکیل با تجربه در خارج از کشور انجام می شود.در این فرآیند لازم است آدرس واقعی سکونت و شرکت تهیه شود و همچنین افتتاح حساب بانکی و سرمایه گذاری شما انجام شود. اساسا فرآیند مهاجرت و اخذ اقامت امری بسیار حساس و پیچیده و دارای زوایای پنهان بسیاری است که بایستی دقت کافی نمود.
با ثبت شرکت در ترکیه و فعال نشان دادن شرکت در ۵ سال در کنار استخدام کادر ترک در آن و واریز بیمه و مالیات آن می توانید شهروندی و در نهایت پس از ۸ سال اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ نمایید.در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد.اخیرا دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه گذار دارد از جمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه ۵ ساله به سرمایه گذار و خانواده ایشان می باشد.
در سالهای مختلف بسته به شرایط مأمورین اداره مهاجرت کشور ترکیه تصمیمات متفاوتی در مورد متقاضیان از طریق سرمایه گذاری اخذ نموده اند.
 
 از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما اقامت کاری 
در صورتیکه شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.
اقامت از طریق ازدواج در ترکیه 
زمانیکه شما با یک شهروند ترکیه ازدواج می کنید می توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سال درخواست اقامت دائم نمایید.
در صورتیکه از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد:
۱٫ ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد
۲٫فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه نباشد.
۳٫ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج ( ویزای پیوستن به همسر ) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.
۴٫اگر شخص مورد نظر متقاضی برای ازدواج در کشور ترکیه ، یک دختر شهروند ترک باشد و ازدواج قبلی هم داشته باشد ، بایستی از زمان طلاق وی ۳۰۰ روز سپری شده باشد تا امکان ازدواج مجدد برای او فراهم باشد.
۵٫دختران و پسران در کشور ترکیه باید سن ۱۸ سال را به اتمام رسانده باشند تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند. در موارد استثنا که از طرف دادگاه اجازه ازدواج زیر ۱۸ سال داده شود ارائه نامه رضایت والدین و یاشخصی که حزانت را عهده دار است اجباری میباشد.
۶٫بستگان نزدیک نمیتوانند با هم ازدواج کنند.
 
اقامت دانشجویی  در ترکیه  
برای گرفتن این نوع اقامت اخذ پذیرش دانشجویی از یکی از دانشگاههای ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل GRE ,TOMER, ALES, TOEFL, IELTS که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد . پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره امنیت به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یکساله میدهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد.
 
 
نحوه ی دریافت اقامت توریستی ترکیه 
با این نوع اقامت شما میتونین یک سال یا دو سال در ترکیه اقامت داشته باشید. با اقامت توریستی ترکیه شما اجازه کار ندارید و شما از خدمات درمانی بهره مند میشوید میتوانید حساب بانکی داشته باشید میتوانید به تعداد نامحدود به کشور ورود خروج کنید بعد از ۵ تا ۶ سال تمدید بدون وقفه به شما پاسپورت ترکیه داده میشود.
 
هر ساله افراد زیادی تمایل دارند برای تحصیل, کار و زندگی وارد کشور ترکیه شوند. حال چرا افراد این کشور را برای زندگی انتخاب مینمایند؟ مزایای خرید ملک در این کشور چیست؟ شرایط مهاجرت به ترکیه و اقامت از طریق خرید ملک چیست؟ 
 
جهت اخذ اقامت ، ویزا یکی از مهم ترین مدارک مورد نیازمی باشد . ویزا مدرکی است که ضمیمه گذرنامه شما می‌شود نشان می‌دهد كه یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌، درخواست شخص مبنی بر ورود به كشور مورد نظر خود را بررسی کرده است و تشخیص داده است كه آن شخص دارای شرایطی هست كه برای هدفی خاص به آن كشور وارد می‌شود و ورود آن شخص به کشور هیچ مانع قانونی یا امنیتی در بر ندارد .
 
انواع ویزا
ویزا انواع مختلفی دارد که براساس هدف اعلام شده از طرف شما و ارائه مدارک برای اثبات آن صادر می گردد. ویزاهای رایج عبارتند از:
ویزای توریستی
ویزای تجاری
ویزای دانشجویی
ویزای ‌پژوهشی
قانون امکانپذیر نبودن تمدید ویزا برای ویزاهای توریستی و ویزاهای کمتر از ۶ ماه اعتبار است، البته در مواردی خاص مانند مشکلات پزشکی این کار انجام می پذیرد.
درحال حاضر بهترین روش جهت اخذ اقامت دائم ترکیه برای شهروندان ایرانی ، دریافت اقامت از طریق ثبت شرکت صنعتی ، بازرگانی، تولیدی و سپس اخذ مجوز کار می باشد
 
انواع اقامت در کشور ترکیه در بالا ذکر شده در اینجا به مسئاله اقامت از طریق خرید ملک و مستغلات در ترکیه
می پرذاریم:
 
براساس تغییراتی که در سال ۲۰۱۲ درخصوص بخش فروش املاک و مستغلات در قوانین کشور ترکیه بوجود آمد درآخر قانون اعطای اجازه اقامت به شهروندان خارجی که در ترکیه اموال غیر منقول (شامل املاک و مستغلات) خریداری می نمایند نیز به تصویب رسید و در تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۳ در روزنامه رسمی منتشر شد و برای اجرا به سازمان های مربوطه ابلاغ گردید. مطابق بند ب ماده ۳۱ این قانون به شهروندان خارجی که در ترکیه املاک و مستغلات خریداری
می نمایند دفترچه اقامت داده می شود. این دفترچه تا زمانی که صاحب آن، ملک مربوطه را در تملک خود داشته باشد هر ساله تمدید میشود و پس از ۸ سال دارنده آن می تواند جهت اخذ اقامت دائم کشور ترکیه اقدام نماید . تفاوت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک با اجاره ملک چیست ؟
اقامت ترکیه با اخذ قرارداد اجاره یک ساله می باشد و تمدید آن به نظر اداره مهاجرت کشور ترکیه بستگی دارد احتمال رد شدن درخواست اقامت نیز وجود دارد اقامت اجاره یک ساله ترکیه به هیچ عنوان تبدیل به اقامت دائم و یا دریافت پاسپورت ترکیه نمی شود و در صورت تغییر قوانین مهاجرتی احتمال عدم تمدید این نوع اقامت نیز وجود دارد.
از طریق خرید ملک اقامت در ترکیه ابتدا ۱ سال سپس ۳ ساله تمدید می گردد، پس از پایان ۵ سال می توانید درخواست برای اخذ اقامت دائم و یا پاسپورت ترکیه را بدهید . احتمال رد شدن اقامت سرمایه گذاری خرید ملک در ترکیه به هیچ عنوان وجود ندارد .
اداره مهاجرت ترکیه و قوانین جدیدی که به زودی اجرایی خواهد شد
براساس قوانین جدید اقامت خانوادگی از طریق خرید خانه در ترکیه به ۳ سال افزایش خواهد یافت و لیکن تنها شرط دریافت اقامت ۳ ساله مدت زمان باقیمانده پاسپورت متقاضی می باشد که باید ۳۶ ماه زمان تا پایان اعتبار داشته باشد
 
لذا از سال ۲۰۱۷ قانون محدودیت خروج از کشور ترکیه در سال برای متقاضان اقامت ترکیه با خرید خانه برداشته شده است .
لازم به ذکر است که یادآور شوم جهت اخذ اقامت دائم کشور ترکیه شرایط کاملاً به این صورت است می بایست ۵ سال تا ۸ سال اقامت موقت را در ترکیه داشته در ترکیه زندگی کرده باشید ، بیمه داشته باشید و بعد از طی این مراحل
می توانید جهت اقامت دائم درخواست نمایید ، کلیه سوابق و مدارک شما به آنکارا ارسال می گردد و بعد از گذشت پروسه کاری حدوداً یکسال ، اگر شما شرایط دریافت اقامت دائم کشور ترکیه را از لحاظ دولت ترکیه داشتید ، این اقامت به شما داده اعطا می گردد. 
 
 
با خرید ملک در ترکیه میتوان اقامت گرفت قبل از آن اخذ اقامت در کشور ترکیه ملاک می باشد.
در مراحل اولیه شما با پاسپورت ایرانی میتوانید ۹۰ روز در کشور ترکیه اقامت داشته باشید و درصورتی که شما قصد اقامت بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه را دارید باید کارت اقامت ترکیه را از اداره مهاجرت دریافت کنید.
دولت ترکیه در جهت تسهیل شرایط اقامتی و جذب بیشتر شهروندان خارجی جهت سرمایه گذاری در ترکیه از سال ۲۰۱۳ اقدام به ارائه اقامت یکساله به خریداران ملک در ترکیه نمود که این زمان در سال ۲۰۱۷ به دو سال افزایش پیدا کرد.
 
اقامت در کشور ترکیه تا چه مدتی معتبر است :
اعتبار اقامت در کشور ترکیه بر اساس شرایط و نوع اقامت متقاضی از ۶ ماه الی ۵ سال متغیر است . اقامت ۶ ماه ترکیه بطور معمول برای کارگران فصلی خارجی است که از طرف کارفرما درخواست می گردد و پیش زمینه دریافت اجازه کار در ترکیه می باشد . اقامت خریداران ملک در ترکیه ابتدا حداکثر ۱ ساله سپس حداکثر ۳ساله و بعد از گذشت ۵ سال قابل تبدیل به اقامت دائم می باشد.
 
برای دریافت اقامت ترکیه چه اقداماتی لازم است:
مرحله اول: ثبت نام فرم آنلاین تقاضای اقامت در کشور ترکیه از طریق سایت اداره مهاجرت و دریافت تاریخ و زمان ارائه مدارک، سیستمی به شما اعلام می گردد . در این صفحه شما زمان و مدارکی را که باید همراه داشته باشید را مشاهده میکنید . از این صفحه پرینت گرفته و در روز مصاحبه همراه خودتان داشته باشید . محل مصاحبه و ارائه مدارک اداره مهاجرت شهری است که در آن ملک خریداری شده است . شما بعد از زمان مصاحبه می توانید تنها ۱۵ روز خارج از ترکیه باشید ولی بعد از دریافت اقامت ترکیه می توانید به مراتب ورود و خروج داشته باشید .
لازم به ذکراست که اخذ اقامت در کشور ترکیه برای افرادی مناسب است که قصد زندگی در ترکیه را دارند درصورتی که هدف شما از خرید ملک جهت گذراندن تعطیلات می باشد نیازی به هزینه اضافی نیست با پاسپورت ایرانی می توانید ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشید و در صورت لزوم می توانید با مراجعه به اداره مهاجرت این مدت زمان را افزایش دهید.
لذا توجه فرمایید که اداره مهاجرت ترکیه با هیچ سازمان و هیچ شخصی در ارتباط با اقامت ترکیه قرارداد ندارد، بنا بر اعلام اداره مهاجرت کشور ترکیه اخیرا فرمهایی با مدارک جعلی دریافت شده که این فرمها توسط افرادی سود جو و در ازای دریافت مبالغ هنگفت تهیه و ارسال شده توصیه می گردد از اعتماد به این افراد که ادعای دریافت اقامت ترکیه و یا تابعیت ترکیه را دارند خودداری نمایید . لازم به ذکر است در صورت ارائه مدارک جعلی توسط شما یا به نام شما پروسه اقامتی شما کنسل خواهد شد .


 
X